Проектът „Повече гражданско участие и повече разум по време на избори: онлайн средства и публични дебати за ангажиране на гражданите в националните и европейски избори в България” е финансиран от Тръста за гражданско общество на ЦИЕ и се изпълнява в партньорство с Центъра за либерални стратегии. Неговата цел е да включи гражданите в политическия процес, да повиши техния интерес към изборите и информираното вземане на решения, да обогати познанията на избирателите за политическите партии и техните стратегически документи. Проектът се стреми да доведе до промяна на отношението на българските граждани към политиката, изборите и политическите партии.
Резюме
Повече от 22 години след началото на прехода, гражданското общество в България все още има ограничено влияние върху в процеса на вземане на решения на национално и европейско ниво. Въпреки че набира сили и демонстрира, че има капацитет да променя дневния ред на обществото, то все още не е достатъчно консолидирано и няма достатъчно средства за иницииране на сериозни политически дебати и за осъществяване на мониторинг върху политическите обещания.
За да се включат гражданите в политическия процес и да се повиши интересът им към изборите, в обществото трябва да се въведе информираното вземане на решения и да се повишат знанията на избирателите за партиите и техните стратегически документи и решения. Он-лайн средствата „Гласоводител” и „Гласоследител” имат за цел да задълбочат знанията на избирателите за политическите партии и предлаганите от тях политики и същевременно да образоват гражданите да правят информиран избор по време на реалните избори. В рамките на проекта са предвидени и серия от дебати, които да повишат качеството на политическия процес и да разширят информираното публично участие в българската политика, постигайки по-високо ниво на прозрачност и отчетност.
Цели на проекта
Целите на проекта са:
- Да повиши интереса към изборите и изборния процес;
- Да насърчи широкото обществено участие в информирани публични дебати и в процеса на вземане на решения;
- Да информира гражданите за съществуващите различия в програмите на различните политически партии по важни за обществото въпроси;
- Да способства за по-рационални предизборни кампании и поведение на избирателите;
- Да съдейства за дългосрочен информиран граждански контрол върху основните политически проблеми от национален интерес;
- Осъзнаване от страна на политическите партии на нарасналия капацитет на гражданите да държат политическите партии отговорни за вземаните от тях решения;
Основни дейности по проекта
- Организиране на публични дебати;
- Подготовка на позициите в „Гласоследителя”;
- Подготовка на позициите в „Гласоводителя”;
- Официално обявяване на „Гласоследител” и „Гласоводител” (за всеки от изборите);
- Медийно покритие, организация, подготовка, обявяване и поддържане на публично присъствие;
- Обобщаване и разпространение на финалните резултати.
Финансиране
Проектът се финансира от Тръста за гражданско общество на ЦИЕ
Период на изпълнение
Септември 2012- август 2014 година
Резултати от проекта
- Повишаване на интереса към изборите и изборния процес;
- Насърчаване на широкото обществено участие в информирани публични дебати и в процеса на вземане на решения;
- Промяна на отношението на българските граждани към политиката, изборите и политическите партии в частност.