Завърши третият курс от обучението на Випуск 2024 в Националната програма

На 11 септември завърши третият курс от Националната програма „Управленски умения“ за Випуск 2024. В продължение на четири дни четиридесетте курсисти се срещнаха с политици, експерти и университетски преподаватели, за да научат от тях и да дискутират с тях ключови национални политики и възможни решения.   

Курсът бе открит от Деница Сачева, председател на Комисията по труда и социалната политика в 50-ото Народно събрание и зам.-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.  През конкретни примери и от своята работа като министър на труда и социалната политика Деница Сачева показа трудността при  вземането на решения от представителите на изпълнителната власт. Преподавателят по политически науки в Софийския университет доц. Борис Попиванов обясни на курсистите как функционира политическата система като се спря подробно на особеностите на гражданско общество, местната и националната власт. За особеностите и работата на съдебната система в България говори пред обучаемите Пламен Танев, съдия в Административен съд – Хасково и възпитаник на Българското училище за политика. По темата за националния бюджет като инструмент за приоритизиране на публичните политика гледни точки сблъскаха Венко Сабрутев, член на Комисията по бюджет и финанси в 50-ото Народно събрание и представител на ПП и проф. Румен Гечев, член на БСП, настоящ преподавател в УНСС и народен представител в девет предходни парламента. Темата за енергетиката също присъства в третия курс от обучението. Какво представлява енергетиката, какви са нейните особености в България и какво е характерно за енергийния пазар на страната ни, сподели Явор Куюмджиев, енергиен експерт и бивш зам.-министър на икономиката и енергетиката.  „Киберрискове по пътя: България 2030“ бе тема, представена от експерта по киберсигурност Ясен Танев. След изложението и дискусията със специалиста курсистите стигнаха до извода, че  пътят не е сложен, ако не си сам и си подготвен. Интересен за четиридесетте обучаеми бе и начинът, по който проф. Людмил Георгиев разви темата за публичното управление и поколенческите несъответствия. Традиционно голям бе и интересът към лекцията за успешното участие в телевизионни формати на журналиста Бойко Василев. След нея курсистите се подготвиха за дебат по темата „За или против направените промени в Закона за предучилищното и училищното образование“. В зала те направиха симулация на телевизионен дебат в предаването „Панорама“, където всеки един представител на четирите групи трябваше да защити с аргументи позицията на партията или организацията, която представлява.

Предпоследният, трети, курс от Националната програма за Випуск 2024 завърши с лекция и упражнение за успешна политическа кампания. Гост-лектор по темата бе доц. Татяна Буруджиева, политолог и преподавател в Софийския университет.