Как да разпознаем лъжата: Лекция и изложба на тема дезинформация в Шумен

Политологът д-р Христо Панчугов и репортерът и редактор в „Панорама“ на БНТ Петър Георгиев говориха пред студенти и преподаватели от Шуменския университет по темата „Дезинформацията – истината за лъжата“. Образователната среща беше организирана от Българското училище за политика и фондация „Образователни хоризонти“ като част от инициативата „3D – дигитализация, дезинформация, демокрация“.
Пред препълнената зала 309 на Ректората на Шуменския университет д-р Панчугов изтъкна важността на разбирането на дезинформацията и подчерта, че съвременната дезинформационна мрежа е сложна структура, изградена около определени наративи и инструменти, които целят да променят обществените нагласи и да управляват общественото мнение. Журналистът Петър Георгиев, с лични примери, илюстрира как лесно може да се създаде и разпространи фалшива новина. Той отбеляза, че както журналистите, така и обикновените граждани, се сблъскват с трудности при ориентирането в потока от информация. Въпреки това съществуват инструменти, които могат да помогнат за разпознаването на дезинформация, макар че този процес става все по-труден.
След дискусията в Корпус 1 на Шуменския университет беше открита изложбата „Нарисувай Fake News“. 22-ма млади творци от университета изразиха темата за дезинформацията чрез изкуството. В 25 въздействащи творби студенти от специалност „Педагогика на изобразителното изкуство“ на Шуменския университет показаха как изглеждат фалшивите новини – изкривена реалност, манипулация и визуални капани, които ежедневно ни заобикалят.
Инициативата „3D – дигитализация, дезинформация, демокрация“ е създадена от Българското училище за политика „Димитър Паница“ и се реализира в партньорство с фондация „Образователни хоризонти“ – Шумен, с подкрепата на Европейския съюз и Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).