Вторият от общо четирите курса на Националната програма за тазгодишния випуск беше открит от проф. Сергей Игнатов – служебен министър на образованието и науката до май 2026 г. и министър на образованието, младежта и науката в периода 2009-2013 г. Курсът се проведе в периода 17–20 май в хотел Лион в Боровец.
След официалното откриване беше представена темата за дългосрочните стратегически приоритети на местната власт до 2029 г. и основните предизвикателства пред общините през настоящата и следващата година. Лекцията беше изнесена и дискутирана с курсистите от Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Тя акцентира върху нормативната база на местното самоуправление в страната, административно-териториалното устройство и многобройните отговорности на кметовете и общинските съвети. Чрез видео задача обучаемите приложиха наученото на практика. Те влязоха в ролята на общински съветници и предложиха решения на проблем, свързан с безстопанствени животни на територията на конкретна община. Обратна връзка за работата им даде изпълнителният директор на НСОРБ.
Кметът на Враца Калин Каменов, кметът на Добрич Йордан Йорданов и кметът на Дряново Трифон Панчев споделиха своя дългогодишен опит в реализирането на политики чрез общинския бюджет. Преди тях Здравко Сечков, изпълнителен директор на Фондацията за реформа в местното самоуправление, представи структурата на общинския бюджет и процеса по неговото разработване. След теоретичната част и споделения практически опит курсистите трябваше да разработят и приемат балансиран общински бюджет в рамките на законовите правомощия, като отчетат политическите, административните и пазарните ограничения.
По темата „Демографски тенденции в регионите и възможни политики за подобряване на ситуацията в страната“ лекция изнесе експертът по демография доц. д-р Алексей Пампоров. Проф. д-р Людмил Георгиев, член на настоятелството на Нов български университет (НБУ), представи презентация, посветена на поколенческите различия и публичното управление.
Дарителството също бе сред темите във втория курс за Випуск 2026. За възможностите то да бъде двигател на местното развитие говориха Илияна Николова от фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Боряна Кирилова от Българския дарителски форум.
Аргументацията, политиките и политическият дебат също предизвикаха сериозен интерес и активни дискусии сред участниците в НП-2026. Доц. д-р Евелина Христова и Мирослав Мавров представиха основните принципи по темата, след което курсистите участваха в симулация на политически дебат, влизайки в различни роли.
Сред ключовите умения, върху които бе поставен акцент по време на курса, беше и умението за презентиране. Лекция по темата изнесе проф. д-р Десислава Бошнакова, ръководител на департамент „Медии и комуникация“ в НБУ.

