Обща информация
Описание на проекта
Необходимостта от този проект се налага от реалностите на измененията на климата в света иотговора, който държавите трябва да дадат, за да се смекчат и забавят последиците от тези изменения в икономически, социален, и политически план. Обсъждането, изработването и ефективното прилагане на законодателни инициативи и механизми на национално ниво в тази област може да се постигне с поемането на конкретни ангажименти от политическите сили и чрез системен последващ контрол върху тяхното изпълнение. Този контрол може да бъде оказван ефективно от гражданското общество и медиите, които в голяма степен формират позициите на гражданското общество по тези теми.
Ако редакторите в основните български медии получат базово обучение за значимостта на темата, за начините на нейното отразяване, за надеждните източници на информация, тогава цялата медийна картина би могла да се промени – особено ако медиите бъдат постоянно захранвани с подходяща информация.
Проектът ще даде възможност на главни редактори на медии и водещи журналисти от страната да се срещнат с известни политически фигури, учени и активисти от България и света, работещи в областта на климатичните изменения. Това ще предостави експертна информация и ще развие умения у журналистите да анализират тази информация, и да провокират нагласите на политиците и обществото в България, и по този начин да оказват необходимия натиск климатичните изменения да станат приоритетни в дневния ред на правителството.
Цели на проекта
Обща цел
Да се повиши компетентността и знанията на участниците в проекта и обществеността за измененията в климата и последиците от това, за по-обхватно, обективно и регулярно отразяване на темата, както и за постигане на по-строг медиен контрол върху реализацията на съответните политики, норми и законодателство в страната от отговорните правителствени и политически институции.
Конкретни цели
- Промяна на редакционната политика на медиите по отношение на измененията в климата, за да поставят темата като значима и една от водещите в техния дневен ред, за компетентно медийно отразяване на реализацията на политиките в областта на климатичните промени на световно, национално и местно равнище.
- Създаване на общност от водещи журналисти в страната, които работят по темата климатични изменения, за ефективна и навременна комуникация и популяризиране на най-нови развития и постижения, и за информиран дебат и контрол по мерките, предлагани от правителството в тази сфера.
- Да се създаде механизъм за дългосрочно взаимодействие между водещи журналисти, правителствени институции и неправителствени организации, за обмен на информация, анализ и оценка на документи и действия на правителството в подкрепа на мерки, ограничаващи ефекта от климатичните изменения.
Основна целева група
Водещи журналисти – главни редактори, директори на отдели, главни анализатори и коментатори в централни и местни печатни медии, онлайн-издания и платформи, телевизия (звена за бизнес информация, специализирани в тема за енергетика, международни отношения, политически коментари)
Разширена целева група
Политици – депутати, министри, кметове, общински съветници
Основни дейности
-
Провеждане на 3 еднодневни обучителни семинара с целевата група журналисти, за анализ и подготовка на публикации по темата “изменения на климата” в печатни и електронни медии.
- Обучителен модул за целевата група журналисти като подготовка за медийно отразяване на срещата на ООН в Копенхаген 2009.
- Проучване на състоянието на медиите в страната по отношение на качеството на отразяване на темата климатични изменения, и проследяване на очакваната промяна в редакционната им политика в резултат на проекта. В рамките на това изследване ще се проучи и информираността на политиците по темата.
- Дейности в подкрепа на обучението в семинарите: редовен имейл брифинг за журналисти от медии в страната, който ще ги информира за последни промени в европейското и националното законодателство, правителствени решения, европейски тенденции в областта на климатичните промени.
- Дейности за публичност и разпространение на резултатите от проекта.
Актуално
Събития
Среща-семинар за Пътна карта 2050
Срещата за Пътна карта 2050 събра в конферентен център Комодо представители на неправителствени организации, медии, научни и бизнес среди, политически партии, Столична община. Обширната презентация на Драйс Ацке от Европейската климатична фондация предизвика разгорещена дискусия по ключови аспекти на Пътната карта и значението й за нашата страна.
Семинар по устойчиво бизнес развитие с участието на Училището за политика
На 9 и 10 април, с подкрепата на Българско училище за политика, Горичка проведе за втори път двудневен семинар по устойчиво бизнес развитие. Целта на инициативата бе да представи най-актуалните практики и тенденции от света на устойчивия бизнес и да запознае бързо и адекватно мениджъри ръководно ниво с устойчиво бизнес развитие: лидерство, маркетинг, стратегия, икономика, модели.
Издаване на книгата на Джереми Легет „На изчерпване: Нефт, газ, „въздух под налягане“ и глобалната енергийна криза“
Със съдействието на Българско училище за политика беше издадена на български език книгата на Джереми Легет „На изчерпване: Нефт, газ, „въздух под налягане“ и глобалната енергийна криза“. Книгата е особено ценна като основа за всеки дебат за бъдещето на световната и националната енергетика и политика на климатичните промени. Тя описва по особено достъпен и четим начин една от най-сложните и критични за икономическото и политическото развитие на света прогнози – за връхната точка на производството (или разработването на нови залежи) на петрол (peak oil).
Среща-семинар на тема „Възобновяеми енергийни източници и българското законодателство. Ще успеем ли да изпълним целите на ЕС до 2020 г. за възобновяема енергия?“
Българското училище за политика организира среща семинар на тема „Възобновяеми енергийни източници и българското законодателство. Ще успеем ли да изпълним целите на ЕС до 2020 г. за възобновяема енергия?“ на 11 октомври 2010 г.. Лектор на семинара беше Кенет Лефковиц, Председател на Надзорния съвет на Българската ветроенергийна асоциация.
Събитието се организира по проект „Медиите в България в подкрепа на политически мерки за ограничаване на климатичните промени“, с финансовата подкрепа на Програмата за малки проекти на Глобалния екологичен фонд.
На срещата бяха дискутирани ползите и рисковете от въвеждането на ВЕИ, международният план по темата, постижимостта на целите 20/20/20, както и какво трябва да бъде направено, за да бъдат постигнати.
Месечни бюлетини
Електронни брифинги
Анкети и дискусии
- Анкета „Чувствате ли се отговорни за предотвратяване на промените в климата?”
- Анкета „Как оценявате медийното отразяване на темата „промени в климата“ в България?”
- Дебат „Ние ли качваме температурата на Земята?“
- Анкета на Българското училище за политика за промените в климата (DOC)
- Климатичните изменения – проучване на обществените нагласи и медийното отразяване в България
Документи
България
- Закон за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата (Обн. ДВ, бр. 49 от 19 юни 2007 г., изм. ДВ, бр. 98 от 2008 г., бр. 82 и 102 от 2009 г.)
- Закон за енергетиката (Обн. ДВ, бр. 107 от 9 декември 2003 г., изм. ДВ, бр. 18 от 2004 г., бр. 18 и 95 от 2005 г., бр. 30, 65 и 74 от 2006 г.)
- Закон за енергийната ефективност (Обн. ДВ, бр. 98 от 14 ноември 2008 г., изм. ДВ, бр. 6, 19, 42 и 82 от 2009 г.)
- Закон за чистотата на атмосферния въздух (Обн., ДВ, бр. 45 от 1996 г., изм. многократно, посл. ДВ, бр. 82 от 16 октомври 2009 г.)
- Втори национален план за действие по изменение на климата 2005 – 2008
- Официална позиция на България относно бъдещ глобален режим по изменение на климата
Европейски съюз
Директиви
-
Директива за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници
-
Директива за ефективността при крайното потребление на енергия и осъществяване на енергийни услуги
-
Директива за европейската схема за търговия с квоти на емисии на парникови газове
-
Директива за съхранение на въглероден двуокис в геоложки обекти (на англ.)
Пакет Енергия – климат на Европейския съюз
През 2008 г. Европейската комисия предложи всеобхватен пакет от предложения и мерки, които да допринесат за постигане на амбициозните ангажименти на Европейския съюз в борбата срещу изменението на климата. ЕС се ангажира да намали общите си емисии парникови газове с 20% до 2020 г. спрямо нивата от 1990 г. Поставена бе и цел за увеличаване на дела на енергията, произведена от възобновяеми източници в крайното потребление с 20% до 2020 г., както и цел за подобряване на енергийната ефективност също с 20% до 2020г.
Международни споразумения
- Рамкова конвенция на Обединените нации по изменение на климата, ратифирана със закон, приет от 37-то НС на 16 март 1995 г., ДВ, бр. 28 от 1995 г. В сила от 10 август 1995 г. (Обн. ДВ, бр. 68 от 19 август 2005 г.) – българска версия
- Рамкова конвенция на Обединените нации по изменение на климата – английска версия
- Протокол от Киото към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата – българска версия
- Протокол от Киото към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата – английска версия
- Uniting on climate – a guide to the Climate Change Convention and the Kyoto Protocol
Анализи, доклади и публикации
- Проучване на медийното отразяване и обществените нагласи по темата климатични изменения в България
- Доклади за оценка на промените в климата на IPCC (Междуправителствен панел по промените в климата, на англ)/li>
- Климатични промени – НИМХ-БАН, март 2010
- Изменение на климата. Рамкова конвенция на ООН по изменението на климата и протокола от Киото. Ръководство за начинаещи. ЮНЕП и UNFCCC, септември 1999 г.
- Анализ на възможните варианти след намаляването с 20 % на емисиите на парникови газове в ЕС (на англ.)
- Roadmap 2050: a practical guide to a prosperous, low carbon Europe (Пътна карта 2050, на англ.)
- Stern Review on the Economics of Climate Change (Докладът на Стърн, на англ.)
- Pathways to a low-carbon economy. 2009 (Пътища към нисковъглеродна икономика) McKinsey & Company (на англ.)
- Climate change and the economy. Myths versus realities. McKinsey & Company (Доклад, представен на икономическия форум в Давос, Швейцария, 29.01.2009 г., който представя 10 мита, създаващи конфликт между икономиката и климата, на англ.)
- Climate change science compendium. UNEP. 2009 (на англ.) Документът представя последните научни постижения, свързани с промените в климата
- Europeans’ attitudes towards climate change. Eurobarometer. 2009 (на англ.)
- Energy revolution. A sustainable world energy outlook. (Доклад на Грийнпийс и Европейския съвет за възобновяема енергия, на англ.)
- David J.C. MacKay. Sustainable Energy – without the hot air. UIT Cambridge, 2008 (на англ.)
- 30 Percent and Beyond. Strengthening EU Leadership on Climate Change, E3G, януари 2010 (на англ.)
- Global Status Report on Energy Efficiency. 2008. Ecofys. Оценка на напредъка в областта на енергийната ефективност в различни сектори, на англ
- Harnessing international institutions to address climate change, март 2010 (на англ.)
Копенхаген 2009
- Copenhagen Accord (Текст на споразумението от Копенхаген, на англ.)
- Messages from Copenhagen. Assessments of the Accord and Implications for the EU – ECP Report No. 9, април 2010 (на англ.)
- Inside Track. Taking the positives from Copenhagen, Green Alliance, февруари 2010 (на англ.)
- The Copenhagen Climate Summit. A Climate Group Assessment, януари 2010 (на англ.)
- Copenhagen’s climate finance promise: six key questions, IIED briefing, февруари 2010 (на англ.)
- Down But Not Out? Reviving the EU’s Political Strategy after Copenhagen, E3G, януари 2010 (на англ.)
- „В очакване на мексиканската вълна”, статия на Юлиан Попов за постигнатото в Копенхаген във в-к „Дневник”
- „Година първа след Копенхаген”, статия на Юлиан Попов в сп. „Мениджър”
Полезно
- Въглероден калкулатор на Горичка
- Речник на термини за промените в климата (PDF)
- Какво да направим, за да спрем глобалното затопляне (DOC)
- Интернет страници на институции и неправителствени организации
Асоциирани партньори по проекта
Финансиране
Програма за малки проекти на Глобалния Екологичен Фонд
Страницата на проекта е създадена с финансовата подкрепа на Програмата за малки проекти на Глобалния екологичен фонд по проект “Медиите в България в подкрепа на политически мерки за ограничаване на климатичните промени”. Цялата отговорност за съдържанието на страницата се носи от Българското училище за политика и при никакви обстоятелства не може да се приема, че съдържанието й отразява официалното становище на ПМП на ГЕФ.