Проектът „Липсващата връзка: от стратегически документи към политическо действие”, финансиран от фондация „Америка за България”, подкрепя Националната програма на училището, в която на управленски умения се обучават млади политически и граждански лидери. Целта е в нейните рамки да изградим устойчив механизъм за намиране на практически решения на наболели обществени проблеми. Проектът е свързан с нов етап от развитието на Училището – да се утвърди като място не само за обучение, но и за създаване на политики в сфери, важни за развитието на България, като така подпомага процеса на модернизация на страната.
Резюме
В страната ни няма постоянен и структуриран дебат между политическите партии, неправителствените организации и бизнеса, а резултатът е, че многобройните предложения за подобряване на бизнес средата остават само на хартия.
През годините български, международни, регионални асоциации и световни организации и тинк-танкове публикуваха множество мнения, прогнози, експертни анализи и доклади за развитие на страната. Въпреки това, обаче, препоръките в тези документи не намериха и не намират практическо приложение в българската действителност. Причините са много, но основната е липсата на механизъм, по който експертни предложения за развитието на ключови сектори да се превръщат в политически действия и практически решения.
Българското училище за политика вече девет години обучава гражданските и политически лидери на страната. Въз основа на натрупания опит и отчитайки нуждите на обществото Училището извървя пътя от институция, която обучава и образова политическите и граждански лидери на страната, към институция, която предлага в своите обучителни модули работа по конкретни проблеми на бизнеса и обществото и приложение в практиката на постигнатите резултати.
Цели на проекта
- да запълним вакуума, който съществува между стратегическите документи и реалните действия,
- да изградим нов тип комуникация между политическите партии, бизнеса и структурите на гражданското общество.
- всяка година 40 млади политически и граждански лидери да завършват Българско училище за политика, изработвайки по време на обучението практически решения на важни обществени проблеми, които да прилагат в практиката
- да преминем от обучение, предвидено за ограничен кръг участници, към създаване на механизъм за сътрудничество, който е отворен към гражданите и бизнеса.
- да стимулираме модернизацията на страната, намирайки решения на важните проблеми, които стоят пред България и които биха я направила добро място за инвестиции и за живеене.
- да развиваме и утвърждаваме училището като фактор за промяна на средата.
Основни дейности по проекта
Основните дейности по проекта включват:
– проучване на стратегически документи на България, на анализи на международни организации и водещи изследователски центрове,
– работни дискусии с експерти и заинтересовани страни
– провеждане на 6 петдневни курса от Националната програма на Училището, на принципа на интензивното обучение, като акцент се поставя върху работата в малки групи и практическите задачи
– организиране на обучителни задачи в рамките на курсовете и групови домашни задачи между тях
– изготвяне на конкретни модели за публични политики от участниците и приемането им от жури
– популяризиране на моделите и представянето им на заинтересовани институции на национално и местно ниво
В продължение на две учебни години акцент в националната програма ще бъдат три ключови области от българската икономика, свързани с производителността на труда:
- образование и квалификация
- иновации и предприемачество
- енергоефективна икономика
Както по време на курсовете, така и между тях, участниците в програмата ще изработват практически решения – модели на политики, които след това да се приложат на национално или местно равнище. Решенията ще бъдат приемани от жури, в което ще има както представители на изпълнителната власт, на работодателски и браншови организации, синдикати, неправителствени организации, така и висши представители на ръководствата на партиите. Това ще даде гаранция, че постигнатите резултати ще намерят своето пряко приложение както в политиката на държавата, така и в програмите, платформите, стратегическите документи и позициите на политическите партии.
Финансиране
Проектът се финансира от фондация „Америка за България”
Период на изпълнение
Ноември 2010- ноември 2012 година
Резултати от проекта
- създаване на устойчив и ефективен механизъм за сътрудничество между парламентарно представените партии, гражданското общество и бизнеса
- прилагане на препоръките в ключови експертни анализи и доклади на практика
- определяне на приоритетни области за развитието на българската икономика
- предлагане и прилагане на модели за конкурентноспособна българска икономика
- приемане на конкретни политически мерки с икономическо измерение