Основната цел на проекта е да се насърчи промяна в съществуващите парадигми на мислене и поведение на политическите партии и техните представители в Народното събрание, които са отговорни да осигуряват стратегическо ръководство при формулирането на политики и законодателство в сферата на измененията на климата и енергийната ефективност, като се съобразяват с фундаменталните принципи на опазването на околната среда.
Описание на проекта
Основната цел на проекта е да се насърчи промяна в съществуващите парадигми на мислене и поведение на политическите партии и техните представители в Народното събрание, които са отговорни да осигуряват стратегическо ръководство при формулирането на политики и законодателство в сферата на измененията на климата и енергийната ефективност, като се съобразяват с фундаменталните принципи на опазването на околната среда.
Анализът на досегашната работа на държавните институции и министерства, ангажирани с проблемите на енергийната ефективност и устойчивото развитие, показват нужда от политически действия в няколко посоки:
- критична оценка на съществуващите стратегически документи, насочени към намаляване на въглеродните емисии и популяризиране на използването на алтернативни източници на енергия
- промяна на подходите при създаване на политики на национално ниво и местно ниво, така че да се отчитат всички аспекти на измененията в климата и да се интегрират изисквания новите законодателни инициативи да са съобразени с това
- оценка на въздействието на промените в климата върху човешките ресурси и тенденциите за производителност на труда и заетостта на страната, фокус върху придобиване на „зелени” умения и „зелени” професии
- обща промяна на нагласите и досегашните навици и практики на обществото за прилагане на енергийно ефективни решения в потреблението на енергия.
Чрез този проект допринасяме за установяване на нов тип управленски умения и законодателен процес, който да изисква систематична оценка на потенциалното икономическо, социално и екологично въздействие на всички законодателни инициативи, както и промотиране на систематична интеграция на екологични цели във вътрешните процедури и наредби на Парламента.
Наред с това, въвеждането на изисквания за всички институции, които имат правомощия за вземане на решения на национално ниво и които работят заедно с Народното събрание, за непрекъсната оценка на въздействието им върху околната среда и калкулиране на въглеродния им отпечатък, трябва да станат част от стандартите за оценка на ефективността на тези институции.
С този проект ще лобираме и за такава промяна в законодателните действия на парламента, така че съобразяването с последиците от измененията на климата да се превърне и в основен стандарт при решения за дългосрочни инвестиционни планове на национално и местно ниво.
Не на последно място, допринасяме и за повишаване на личната отговорност и ангажимент на всеки член на парламента, и на състава на парламентарната администрация, към опазване на околната среда и енерго-спестяващо поведение.
Периодът на изпълнение на проекта е 1 февруари 2010 – 31 декември 2010.
Специфични цели на проекта
- Да се насърчи отговорно и законосъобразно еко-поведение чрез обучение, специализирана информация и повишаване на знанията у българските политици и членовете на парламента, както и на парламентарната администрация, за всички аспекти на тяхната дейност, които имат отношение и въздействие върху околната среда.
- Да се лобира за преразглеждане на вътрешните политики на институцията на Народното събрание (НС) за интегриране на екологични фактори при развитието, приложението и поддържането на тези политики на всички нива в институцията.
- Оказване на методическа помощ и лобиране за изработването на програма за НС за управление на околната среда, с краткосрочни и дългосрочни цели за намаляване на вредните емисии, редуциране на отпадъците, редуциране на потреблението на енергия, вода, и хартия и въвеждане на екологично съобразни транспортни практики.
- Подобряване на административния капацитет на институцията на НС по прилагане на екологично законодателство в областта на енергийната ефективност, на базата на добри чуждестранни практики.
Основни дейности
- Тематични дискусии по различни аспекти на климатичните изменения и опазването на околната среда, включително представяне на стандарта за управление на околната среда (ЕМАS – Eco-Мanagement and Аudit Scheme)
- Представяне и анализ на добри практики от Европа и България в опазването на околната среда и мерки за справяне с климатичните изменения и намаляване на вредните парникови емисии
- Организиране на “зелени седмици в Народното събрание
- Организиране на изложби на теми, свързани с опазване на околната среда в Народното събрание
- Изработване и разпространение на информационни материали
- Създаване и поддържане на уебстраница на проекта с база данни
Месечни бюлетини
Финансиране на проекта – Фонд за подкрепа на НПО (България)
Eлектронна библиотека
Зелена седмица в Народното събрание (31 май – 4 юни 2010)
- Програма (PDF)
- Презентации:
„Общински политики и практики в областта на климатичните промени и енергийната ефективност“
Антоанета Апостолова, кмет на столичен район Слатина
„Опитът на община Габрово в сферата на енергийната ефективност и възобновяемата енергия“
инж. Добрин Савчев, заместник-кмет на Община Габрово
„Добри общински практики по енергийна ефективност и въвеждане на ВЕИ“
Никола Газдов, Председател на Българска фотоволтаична асоциация
„Принос на България към диверсификация на източници, трасета и доставчици на природен газ за Европейския съюз и региона“
Петър Попчев, посланик за специални поръчения по енергийна сигурност и изменение на климата
„Борбата с изменението на климата – глобални противоречия или глобална надпревара“
Ст.н.с. д-р инж. Христо Христов, Изпълнителен Директор, Институт по енергетика АД
Зелена седмица в медиите
Зелената седмица привлече силен медиен интерес, както към конференцията и залесяването, така и към проекта като цяло. Представители на 13 медии и информационни агенции присъстваха на събитията от зелената седмица, а броят на генерираните в резултат на това публикации и излъчени материали надвишава 80.
Ето само някои от по-интересните видео-репортажи и интервюта по темата:
- Интервю с Юлиан Попов, председател на УС на БУП, по PRO.BG на 31
- Репортаж по БНТ от 31 май
- Статия и видео-репортаж по Bnews от 31 май
- Репортаж по БТВ новините по повод засаждането на дръвчетата на 4юни
- Репортаж по БНТ по повод засаждането на дръвчетата на 4 юни
Конференция „Новата зелена икономика-българският отговор” (19 октомври 2010)
Презентации
- Иванка Диловска
Карел ван Кестерен
Искра Михайлова-Копарова
Людмил Костадинов
Кенет Лефковиц
Стефан Апостолов
Камен Чипев
Страницата на проекта е създадена с финансовата подкрепа на ФМ на ЕИП по проект “Зелена“ стъпка напред: за нова ангажираност и отговорност към околната среда на българските политици” (договор № ПО1-15-20/01.02.2010). Цялата отговорност за съдържанието на страницата се носи от Българско училище за политика и при никакви обстоятелства не може да се приема, че съдържанието й отразява официалното становище на ФМ на ЕИП и Договарящия орган.